Uživatel nepřihlášen
No idea
RSS kanál blogu
Píše: Ylbirda - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.

Rusty Lake: Paradise – 10 ran egyptských v novém kabátě

Čtvrtek 11.1.2018 12:07 - Autor: Ylbirda
To se mi líbí

Rusty Lake: Paradise – 10 ran egyptských v novém kabátěPo smrti své matky se v roli Jacoba Eilandera vracíte na rodný ostrov Paradise.

Netrpělivě očekáváná již v pořadí třetí plná hra od Rusty Lake je konečně tu! Je větší, stále point and clicková, ale přesto umožňuje trochu více pohybu a značné bolení hlavy (nebo žaludku). Připoutejte se, vyrážíme!

Vzpomínky patří jezeru

Jacob Eilander se vrací po delší době na rodný ostrov Paradise. Poté, co zemřela jeho matka, začaly ostrov sužovat egyptské morové rány. Voda se proměnila na krev, objevily se mouchy, komáři a vši, a i dobytek trpí. Postupně se vám představí všechny rány a vaším úkolem bude, jak jinak, zastavit jejich šíření. Způsob, jak kletby zastavit bude hráčům Rusty Lake povědomý. V každé úrovni se musíte propracovat k černé krabičce, kterou pak vložíte do nádrže ve svatyni. A každou krabičkou zároveň odhalíte trochu z vaší vlastní minulosti na ostrově.

Vaše rodina není nijak početná. Bratr, slepá sestra, babička, tatínek a strýc, víc obyvatel na ostrově nenajdete. A i s těmi pár členy rodiny to nebudete mít vždycky jednoduché, čeká vás plno směnných obchodů a jen tak něco zadarmo nedostanete.
Přituhuje

Tak jako jsme v Roots měli rodokmen rodiny Wanderboom, máme v Paradise krásný renesančně laděný obraz, který naznačuje postup hrou a již překonané rány či kletby z něj mizí. Hra začíná velmi zlehka, první dvě kletby sfouknete za 20 minut, ale pak začne přituhovat. Rusty Lake je sice známé svou bizarností, ale u některých úkolů vám prostě bude trvat trochu déle, než pochopíte, co se po vás chce. Časem budete hloubat až příliš intenzivně nad v podstatě triviálními úkoly, a některé věci vám naopak budou zcela jasné, ale budou vám chybět prostředky.

Já osobně jsem si nejvíc užila osmou a devátou kletbu, tedy kobylky v mlze a temnotu. Ale v podstatě se dá říct, že každá kletba je lepší než ta předchozí. Typy kleteb vás sice nepřekvapí, jsou obecně známé, ale proměna prostředí, animace a kreativní úkoly vás ohromí.

Musím také přiznat, že ačkoli jsem se od 6. kletby vícekrát zasekla, u poslední kletby jsem si musela pomoci s nápovědou, protože jsem prostě nevěděla, jak dál (i když to nebylo zas tak těžké). Problém je, že nemůžete nic přeskočit, takže i kdybyste nakrásně věděli, co dál, hra vás nepustí.
Divnější než dříve

Rusty Lake Paradise se odehrává v druhé polovině 18. století na osamělém ostrově. Tento ostrov nemá moc obyvatel a ti žijí velmi spartanským způsobem života. Jedna malá chaloupka, jedna vysoká věž a svatyně na pobřeží. Pár zvířat, pár obyvatel, a hodně divných úkolů.

Co se vizuální stránky týče, je to staré dobré Rusty Lake, které je obohaceno o pár realističtějších kreseb (úvodní pohled na ostrov a morové rány). Také hudební podkreslení vám bude povědomé, od zvuků tlačítek přes hlasy postav až k melodiím, jež vaše hraní doprovází. Tvůrci v tomto ohledu vsází na osvědčené postupy a je to rozhodně dobře.
Zvířátka, zelenina a vyrážka

Paradise čerpá do jisté míry náměty z předchozích her a pro ty, kteří nějakou Rusty Lake hru hráli, ať již některý z Cube Escapes, Hotel nebo Roots, budou nejen výjevy, ale i některé úkoly příjemnou vzpomínkou na předešlé hry. Setkáme se s přípravou burgerů a prohlížením toalet, budeme řešit rodinné konflikty a ubližovat svým blízkým. Ať tak či onak, Paradise nabízí velké množství logických úkolů, které ve své podstatě často fungují jako minihry. Budete muset navigovat kraba mezi vodními ježky, umisťovat zeleninu na pole nebo spojovat body mezi sebou. A pokud se vám stane, že si nebudete vědět rady, vývojáři opět přímo do menu umístili odkaz na videonávody.

Je ale třeba vývojáře ohromně pochválit, tak jak jsem na počátku hraní měla dojem, že se minihry do jisté míry opakují, během postupu hrou jsem nestačila zírat, co si všechno vývojáři vymysleli. Již zmíněná kletba temnoty byla v tomhle ohledu rozhodně třešinkou na dortu. Nechci vám nijak kazit zážitek, řeknu proto jenom: zvěrokruh a sova na vodě.

Dalším přídavkem jsou achievementy, kterých je tentokrát 50! Část z nich získáte automaticky průchodem hrou, ale větší část z nich jsou náhodné činnosti, které se hrou nijak nesouvisí a pokud jste lovci achievementů, hru si nejspíš budete muset zahrát víckrát.

Rusty Lake Paradise je indie adventura, kterou byste rozhodně neměli minout. A abych se neradovala ze hry sama, nabízím (nejrychlejšímu) zájemci jeden klíč na Steam. Ale jinak nejde o nikterak drahou záležitost. Zhruba pět hodin napínavé zábavy si můžete pořídit za 4 eura

Hodnocení hry
Skóre hry 10 10/10
Líbí se mi
  • klasické vizuální Rusty Lake zpracování
  • skvěle navržené úrovně
  • inovativní úkoly
  • skvělá atmosféra
  • větší pohyblivost, otevřenější svět
Vadí mi
  • že už jsem to dohrála, a kdo ví, kdy bude další hra
Verdikt: Rusty Lake Paradise je momentálně to nejlepší, co může Rusty Lake série nabídnout. Oproti předchozím hrám nabízí větší možnost pohybu a překvapuje novými a novými úkoly. Jestli jste fanoušky logických point and click her, nesmíte Rusty Lake Paradise minout, také proto, že jeho cena je velmi nízká.
Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 6 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Rusty Lake: Paradise – 10 ran egyptských v novém kabátě
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Ylbirda    To je ráda!Ylbirdaylbirda69978    24.1.2018 11:35 Ylbirda

@ odpověď na komentář od Theogreel:To je ráda!

Theogreel napsal:Tak jsem dohrál všechny Cube Escape. Paráda...

Theogreel   1x   Tak jsem dohrál všechny Cube Escape. Paráda...Theogreeltheogreel57818    22.1.2018 15:27 Theogreel

Tak jsem dohrál všechny Cube Escape. Paráda...

Mythix   1x   Díky za recenzi, až budou peníze, koupímMythixmythix30055    16.1.2018 20:15 Mythix

Díky za recenzi, až budou peníze, koupím

Theogreel   1x   Dohráno i Paradise... Bylo to super. Chytrý hádanky a atmosféra hustá! Příběh za 1, i když jsem nehrál ty Cube Escape a trochu mi unikalo, proč je to tak, jak je. :-)Theogreeltheogreel57818    15.1.2018 21:22 Theogreel

@ odpověď na komentář od Ylbirda:Dohráno i Paradise... Bylo to super. Chytrý hádanky a atmosféra hustá! Příběh za 1, i když jsem nehrál ty Cube Escape a trochu mi unikalo, proč je to tak, jak je. :-)

Ylbirda napsal:A užil sis to? :)

Ylbirda    A užil sis to? :)Ylbirdaylbirda69978    15.1.2018 19:54 Ylbirda

@ odpověď na komentář od Theogreel:A užil sis to? :)

Theogreel napsal:Tak jsem dnes (včera a dnes) dohrál Hotel a Roots. Už se těším na Paradise. Díky moc za tip a znovu i za klíč. :-)

Theogreel   1x   Tak jsem dnes (včera a dnes) dohrál Hotel a Roots. Už se těším na Paradise. Díky moc za tip a znovu i za klíč. :-)Theogreeltheogreel57818    15.1.2018 01:19 Theogreel

Tak jsem dnes (včera a dnes) dohrál Hotel a Roots. Už se těším na Paradise. Díky moc za tip a znovu i za klíč. :-)

Ylbirda    No na chvíli jsem si to pustila, ale achievementy mi teda nějak nejdou :D. Ten závěr byl naprosto boží, tak nějak se to vlastně dalo vyčíst z té kletby, ale mě to prostě nedošlo. :D
No já jsem z toho hesla byla vyloženě zoufalá. Dokonce jsem si říkala, že to budu projíždět písmenko po písmenku, přemýšlela, která slova by se hodila. Ale ono to zvhledem k symbolice bylo celkem jasné (a nic moc jiného se nedalo poskládat, tak akorát soap :D )

No jednak bude cube, a pak pracují snad i na něčem mimo rusty lake.
Ylbirdaylbirda69978
    13.1.2018 20:08
Ylbirda

@ odpověď na komentář od FireWolf:No na chvíli jsem si to pustila, ale achievementy mi teda nějak nejdou :D. Ten závěr byl naprosto boží, tak nějak se to vlastně dalo vyčíst z té kletby, ale mě to prostě nedošlo. :D
No já jsem z toho hesla byla vyloženě zoufalá. Dokonce jsem si říkala, že to budu projíždět písmenko po písmenku, přemýšlela, která slova by se hodila. Ale ono to zvhledem k symbolice bylo celkem jasné (a nic moc jiného se nedalo poskládat, tak akorát soap :D )

No jednak bude cube, a pak pracují snad i na něčem mimo rusty lake.

FireWolf napsal:Nechci toho moc prozradit, ale pokud posbíráš všechny symboly, tak máš na konci hry něco navíc. Sice nevím, jestli to něco zásadního mění (nejspíš ne) , ale chci to prostě vidět na vlastní oči :D

Já jsem dost překvapený, jak moc se tu ten příběh rozjede. Třeba v Hotelu příběh pomalu skoro ani není. Ale tady na konci každé části odkryjeme něco z minulosti a je to napínavější a napínavější a pak následuje to finále, které mě fakt dostalo. V ten okamžik jsem zíral na obrazovku a říkal si, že celé to Paradise začíná dávat smysl a už vím význam některých věcí, které byly ve hře k vidění. Jsem rád, že i když jsem se na další hru od nich těšil tak dlouho, tak že dokázali překonat sami sebe a vydat něco tak úžasného. Perfektní je, jak neustále zkouší nové druhy hratelnosti u Rusty Lake série. Hotel nabízel jednotlivé pokoje s hosty. Roots rodokmen. A teď Paradise přišlo s postupnou proměnou ostrova.

Nejhorší bude čekání na další díl. Co jsem četl na facebooku, tak ihned po dokončení tohohle začnou pracovat na novém Cube Escape, tak jsem zvědavý, v jaké době se to bude odehrávat, za koho budeme hrát a o co tam půjde. Na to, že to vytváří tak málo lidí a že je to indie série, tak bych se nebál říct, že hravě strčí do kapsy hromadu AAA her.

Jo, to heslo bylo jasné. Já jak složil první písmenko, tak jsem už tušil, co to bude :D

FireWolf    Nechci toho moc prozradit, ale pokud posbíráš všechny symboly, tak máš na konci hry něco navíc. Sice nevím, jestli to něco zásadního mění (nejspíš ne) , ale chci to prostě vidět na vlastní oči :D

Já jsem dost překvapený, jak moc se tu ten příběh rozjede. Třeba v Hotelu příběh pomalu skoro ani není. Ale tady na konci každé části odkryjeme něco z minulosti a je to napínavější a napínavější a pak následuje to finále, které mě fakt dostalo. V ten okamžik jsem zíral na obrazovku a říkal si, že celé to Paradise začíná dávat smysl a už vím význam některých věcí, které byly ve hře k vidění. Jsem rád, že i když jsem se na další hru od nich těšil tak dlouho, tak že dokázali překonat sami sebe a vydat něco tak úžasného. Perfektní je, jak neustále zkouší nové druhy hratelnosti u Rusty Lake série. Hotel nabízel jednotlivé pokoje s hosty. Roots rodokmen. A teď Paradise přišlo s postupnou proměnou ostrova.

Nejhorší bude čekání na další díl. Co jsem četl na facebooku, tak ihned po dokončení tohohle začnou pracovat na novém Cube Escape, tak jsem zvědavý, v jaké době se to bude odehrávat, za koho budeme hrát a o co tam půjde. Na to, že to vytváří tak málo lidí a že je to indie série, tak bych se nebál říct, že hravě strčí do kapsy hromadu AAA her.

Jo, to heslo bylo jasné. Já jak složil první písmenko, tak jsem už tušil, co to bude :D
FireWolffirewolf28784
    13.1.2018 18:49
FireWolf

@ odpověď na komentář od Ylbirda:Nechci toho moc prozradit, ale pokud posbíráš všechny symboly, tak máš na konci hry něco navíc. Sice nevím, jestli to něco zásadního mění (nejspíš ne) , ale chci to prostě vidět na vlastní oči :D

Já jsem dost překvapený, jak moc se tu ten příběh rozjede. Třeba v Hotelu příběh pomalu skoro ani není. Ale tady na konci každé části odkryjeme něco z minulosti a je to napínavější a napínavější a pak následuje to finále, které mě fakt dostalo. V ten okamžik jsem zíral na obrazovku a říkal si, že celé to Paradise začíná dávat smysl a už vím význam některých věcí, které byly ve hře k vidění. Jsem rád, že i když jsem se na další hru od nich těšil tak dlouho, tak že dokázali překonat sami sebe a vydat něco tak úžasného. Perfektní je, jak neustále zkouší nové druhy hratelnosti u Rusty Lake série. Hotel nabízel jednotlivé pokoje s hosty. Roots rodokmen. A teď Paradise přišlo s postupnou proměnou ostrova.

Nejhorší bude čekání na další díl. Co jsem četl na facebooku, tak ihned po dokončení tohohle začnou pracovat na novém Cube Escape, tak jsem zvědavý, v jaké době se to bude odehrávat, za koho budeme hrát a o co tam půjde. Na to, že to vytváří tak málo lidí a že je to indie série, tak bych se nebál říct, že hravě strčí do kapsy hromadu AAA her.

Jo, to heslo bylo jasné. Já jak složil první písmenko, tak jsem už tušil, co to bude :D

Ylbirda napsal:No, na ten předmět jsem přišla celkem náhodou a pak to zkoušela úplně všude. Ale to s kostma mě celkem naštvalo, protože mě to pak dovedlo k heslu, které jsem si ale domyslela. . ale nemohla ho tam zadat...
Tajný konec? :D To mi teda něco uteklo. No, až budu mít víc času, vrátím se k tomu, protože to byl opravdu skvělý zážitek. A propojování příběhu je opravdu úžasné, především, když vezmeme v potaz, jak málo lidí se tam vlastně vyskytuje...

Ylbirda    No, na ten předmět jsem přišla celkem náhodou a pak to zkoušela úplně všude. Ale to s kostma mě celkem naštvalo, protože mě to pak dovedlo k heslu, které jsem si ale domyslela. . ale nemohla ho tam zadat...
Tajný konec? :D To mi teda něco uteklo. No, až budu mít víc času, vrátím se k tomu, protože to byl opravdu skvělý zážitek. A propojování příběhu je opravdu úžasné, především, když vezmeme v potaz, jak málo lidí se tam vlastně vyskytuje...
Ylbirdaylbirda69978
    13.1.2018 17:27
Ylbirda

@ odpověď na komentář od FireWolf:No, na ten předmět jsem přišla celkem náhodou a pak to zkoušela úplně všude. Ale to s kostma mě celkem naštvalo, protože mě to pak dovedlo k heslu, které jsem si ale domyslela. . ale nemohla ho tam zadat...
Tajný konec? :D To mi teda něco uteklo. No, až budu mít víc času, vrátím se k tomu, protože to byl opravdu skvělý zážitek. A propojování příběhu je opravdu úžasné, především, když vezmeme v potaz, jak málo lidí se tam vlastně vyskytuje...

FireWolf napsal:Zasekl jsem se tam taky, ale bohužel už i dříve, například třeba u sněhových koulí. Kdo měl tušit, že to jde udělat s tím předmětem? :D Hru jsem dohrál dneska, trvalo to pět hodin a fakt jsem si to užil. Konec byl parádní, zodpovědělo to několik otázek a teď chci ještě odemknout tajný konec :D

Ale vážně nechápu, kde tvůrci chodí stále na ty nové a nové nápady. Je to šílené, když srší takovou originalitou i po 11 hrách. Navíc se mi i líbí to, že s každou další hrou je ten celkový příběh lepší a lepší a někdy to i změní náhled na ostatní tituly v sérii. Prostě jsem nadšený.

FireWolf    Zasekl jsem se tam taky, ale bohužel už i dříve, například třeba u sněhových koulí. Kdo měl tušit, že to jde udělat s tím předmětem? :D Hru jsem dohrál dneska, trvalo to pět hodin a fakt jsem si to užil. Konec byl parádní, zodpovědělo to několik otázek a teď chci ještě odemknout tajný konec :D

Ale vážně nechápu, kde tvůrci chodí stále na ty nové a nové nápady. Je to šílené, když srší takovou originalitou i po 11 hrách. Navíc se mi i líbí to, že s každou další hrou je ten celkový příběh lepší a lepší a někdy to i změní náhled na ostatní tituly v sérii. Prostě jsem nadšený.
FireWolffirewolf28784
    13.1.2018 13:56
FireWolf

@ odpověď na komentář od Ylbirda:Zasekl jsem se tam taky, ale bohužel už i dříve, například třeba u sněhových koulí. Kdo měl tušit, že to jde udělat s tím předmětem? :D Hru jsem dohrál dneska, trvalo to pět hodin a fakt jsem si to užil. Konec byl parádní, zodpovědělo to několik otázek a teď chci ještě odemknout tajný konec :D

Ale vážně nechápu, kde tvůrci chodí stále na ty nové a nové nápady. Je to šílené, když srší takovou originalitou i po 11 hrách. Navíc se mi i líbí to, že s každou další hrou je ten celkový příběh lepší a lepší a někdy to i změní náhled na ostatní tituly v sérii. Prostě jsem nadšený.

Ylbirda napsal:Rozohdně máš pravdu, že to není hra na začátek, i když z hlediska příběhu to vlastně začátek je. Ale rozhodně je do velké míry její kouzlo v tom, že tam jsou ty narážky na předchozí díly.
A zvládnul jsi všechno jenom tak? Já se v poslením levleu zasekla u tatínka hrajícího na buben, tam mi mozek úplně vypnul :D

Ylbirda   1x   Rozohdně máš pravdu, že to není hra na začátek, i když z hlediska příběhu to vlastně začátek je. Ale rozhodně je do velké míry její kouzlo v tom, že tam jsou ty narážky na předchozí díly.
A zvládnul jsi všechno jenom tak? Já se v poslením levleu zasekla u tatínka hrajícího na buben, tam mi mozek úplně vypnul :D
Ylbirdaylbirda69978
    13.1.2018 12:06
Ylbirda

@ odpověď na komentář od FireWolf:Rozohdně máš pravdu, že to není hra na začátek, i když z hlediska příběhu to vlastně začátek je. Ale rozhodně je do velké míry její kouzlo v tom, že tam jsou ty narážky na předchozí díly.
A zvládnul jsi všechno jenom tak? Já se v poslením levleu zasekla u tatínka hrajícího na buben, tam mi mozek úplně vypnul :D

FireWolf napsal:Ještě nemám dohráno, jsem ale u konce a vím, že posbírám všechny achievementy. Tady si tu hru člověk fakt užívá a za tu cenu není (opět) o čem přemýšlet. Strašně se mi líbily ty hádanky se zvěrokruhem, ale i to zpívání (fakt to bylo originální) , operace, kostky ledu a hromada dalších. Některé hádanky se sice opakovaly z předchozích dílů, ale to mi ani nevadí.

Pochválit musím i příběh, který mi tady nepřišel až tak surrealistický, jak jsem zvyklý a dával smysl :D I když si stále nemyslím, že by bylo vhodné začít touhle hrou. Ona krása tkví v tom, že když už člověk od nich hrál vše, tak tady najde hromadu narážek (Crow, Harvey, zvířata z Hotelu, návrat některých hádanek atp. ) .

Jo a ještě teda dodám, že i mě hra přišla místy dost nechutná nebo jak to říct. Nebudu spoilerovat, ale některé pasáže byly i na mě moc :D A mlha byla nej, co se týče atmosféry! :D

FireWolf   1x   Ještě nemám dohráno, jsem ale u konce a vím, že posbírám všechny achievementy. Tady si tu hru člověk fakt užívá a za tu cenu není (opět) o čem přemýšlet. Strašně se mi líbily ty hádanky se zvěrokruhem, ale i to zpívání (fakt to bylo originální) , operace, kostky ledu a hromada dalších. Některé hádanky se sice opakovaly z předchozích dílů, ale to mi ani nevadí.

Pochválit musím i příběh, který mi tady nepřišel až tak surrealistický, jak jsem zvyklý a dával smysl :D I když si stále nemyslím, že by bylo vhodné začít touhle hrou. Ona krása tkví v tom, že když už člověk od nich hrál vše, tak tady najde hromadu narážek (Crow, Harvey, zvířata z Hotelu, návrat některých hádanek atp. ) .

Jo a ještě teda dodám, že i mě hra přišla místy dost nechutná nebo jak to říct. Nebudu spoilerovat, ale některé pasáže byly i na mě moc :D A mlha byla nej, co se týče atmosféry! :D
FireWolffirewolf28784
    12.1.2018 15:21
FireWolf

Ještě nemám dohráno, jsem ale u konce a vím, že posbírám všechny achievementy. Tady si tu hru člověk fakt užívá a za tu cenu není (opět) o čem přemýšlet. Strašně se mi líbily ty hádanky se zvěrokruhem, ale i to zpívání (fakt to bylo originální) , operace, kostky ledu a hromada dalších. Některé hádanky se sice opakovaly z předchozích dílů, ale to mi ani nevadí.

Pochválit musím i příběh, který mi tady nepřišel až tak surrealistický, jak jsem zvyklý a dával smysl :D I když si stále nemyslím, že by bylo vhodné začít touhle hrou. Ona krása tkví v tom, že když už člověk od nich hrál vše, tak tady najde hromadu narážek (Crow, Harvey, zvířata z Hotelu, návrat některých hádanek atp. ) .

Jo a ještě teda dodám, že i mě hra přišla místy dost nechutná nebo jak to říct. Nebudu spoilerovat, ale některé pasáže byly i na mě moc :D A mlha byla nej, co se týče atmosféry! :D

Theogreel   1x   Díky za představení této zajímavé hry. Zájem bych měl, ale zřejmě nejsem nejrychlejší, že?Theogreeltheogreel57818    11.1.2018 23:29 Theogreel

Díky za představení této zajímavé hry. Zájem bych měl, ale zřejmě nejsem nejrychlejší, že?